kanibaL! - 2011-02-26 00:40:40

Metoda wygodna, tania i skuteczna. Zalety stosowania antykoncepcji w postaci zastrzyku przyciągają uwagę coraz większej liczby kobiet. Warto jednak zapoznać się z listą działań ubocznych i przeciwwskazań, która w przypadku hormonalnej antykoncepcji jest wyjątkowo długa. Niektórzy lekarze traktują zastrzyk jako antykoncepcję zalecaną „w ostateczności”.
Domięśniowy zastrzyk dostarcza do organizmu 150 mg octanu medroksyprogesteronu, związku będącego pochodną żeńskiego hormonu płciowego - progesteronu. Podawany raz na trzy miesiące lek zapewnia bardzo wysoką ochronę przed niechcianą ciążą.
Wskaźnik Pearla waha się w granicach 0,3, co oznacza, że spośród tysiąca kobiet stosujących tę metodę przez rok, zaledwie trzy zaszły w ciążę. Mechanizm działania preparatu Depo-Provera, bo tak nazywają się dostępne na rynku ampułki z hormonem, polega na hamowaniu owulacji oraz na zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia przemieszczanie się plemników.

Same zalety?
Wysoka skuteczność i wygoda stosowania to największe zalety tej formy antykoncepcji. Kobieta nie musi pamiętać o codziennym przyjmowaniu pigułek czy o aplikacji kremu lub pianki plemnikobójczej przed stosunkiem. Metoda ta polecana jest młodym mamom, które mogą zdecydować się na zastrzyk już w szóstym tygodniu po porodzie.

Kobiety karmiące piersią nie muszą obawiać się negatywnego wpływu preparatu na ilość czy jakość mleka. Nie stwierdzono, aby zastrzyk w jakikolwiek sposób oddziaływał na zdrowie i rozwój dziecka. Ponadto badania potwierdzają, że przyjmowanie hormonu w zastrzyku zmniejsza ryzyko wystąpienia raka endometrium (aż o 80 proc.) i mięśniaków macicy. Nie bez znaczenia jest także relatywnie niski koszt takiej metody zabezpieczenia - raz na trzy miesiące musimy zakupić ampułkę leku w cenie około 40 zł.

Nie taka idealna
Antykoncepcja w zastrzyku ma jednak wiele wad, które należy wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o jej stosowaniu. Środowisko medyczne podkreśla przede wszystkim negatywny wpływ długotrwałego przyjmowania leku na gęstość masy kostnej, która po pięciu latach stosowania preparatu ulega zmniejszeniu o około 6 proc. Antykoncepcja w zastrzyku zwiększa więc ryzyko zachorowania na osteoporozę. Nieznacznie rośnie również prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi.

www.wanderers.pun.pl www.pecjgora.pun.pl www.asian-dramas-poland.pun.pl www.wsparcie.pun.pl www.forum20tdh.pun.pl